Основними нормативними документами, які регулюють процес митного оформлення легкових автомобілів для фізичних осіб є Митний Кодекс (з правками відповідно до закону № 2612-VIII) (далі – МКУ), Податковий Кодекс (з правками відповідно до закону № 2611-VIII) (далі – ПКУ) , тимчасовий порядок затверджений Постановою КМУ № 1077 від 12 грудня 2018 р. (Далі – тимчасовий порядок).

Тимчасовий порядок відноситься до легкових автомобілів які призначені для перевезення пасажирів, ввезені на територію України в режимі транзиту або тимчасового ввезення в період з 1 січня 2015р. по 25 листопада 2018 р. або були ввезені на територію України в режимі транзиту або тимчасового ввезення та були вивезені за межі території України після 25 листопада 2018 р.

Документи для митного оформлення автомобіля

Згідно з нормативними документами, основними документами для митного оформлення є:

  • рахунок або інший документ, який підтверджує вартість автомобіля;
  • документ, який підтверджує право власності на даній ТС;
  • реєстраційний документ на ТЗ (технічний паспорт ТЗ);

У більшості випадків, при здійсненні угоди про покупку транспортного засобу, оформляється договір купівлі-продажу (купча) власником з покупцем. Цей договір підтверджує вартість і перехідні права власності на автомобіль.

До цього списку потрібно додати ще декілька документів:

  • документ, який підтверджує факт зняття ТЗ з обліку в країні реєстрації

Згідно ст. 377 МКУ, транспортні засоби, які були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах. Для підтвердження даного факту, потрібно для митних органів надати довідку про зняття ТЗ з обліку в країні реєстрації.

  • документ, який підтверджує екологічний стандарт ТЗ

Відповідно до закону № 2739-IV, митне оформлення автомобілів і їх перша державна реєстрації можлива за умови відповідності екологічним нормам не нижче рівня “ЄВРО-2”. Як правило, ця інформація є в технічному паспорті ТЗ і це буде підтвердженням. Якщо в технічному паспорті ТЗ не вказана норма екологічного стандарту, потрібно документальне підтвердження у вигляді довідки або сертифіката відповідності з сертифікаційного центру. Актуальний список органів сертифікації, які мають право проводити оцінку відповідності ТС вимогам екологічної безпеки можна подивитися на сайті Міністерства інфраструктури України.

Розмір митних платежів та їх оплата

Для розрахунку митних платежів необхідна інформація про вартості ТЗ та його технічні параметри. За цими даними вираховується митна вартість автомобіля. Розрахунок митних платежів проводиться на підставі митної вартості та складаються з мита, акцизного податку та ПДВ.

Мито становить 10% від митної вартості.

Згідно з ПКУ, з 25 листопада 2018 р. введені нові ставки акцизного податку та знижки на них (преференція).

Розрахунок акцизного податку зараз відбувається за формулою:

(Ставка) * (Об'єм двигуна в см3 / 1000) * (Кількість повних років)

Ставка залежить від типу двигуна:

  • для бензинових двигунів (об’ємом до 3000см3) – 50 євро;
  • для бензинових двигунів (об’ємом понад 3000см3) – 100 євро;
  • для дизельних двигунів (об’ємом до 3500см3) – 75 євро;
  • для дизельних двигунів (об’ємом понад 3500см3) – 150 євро

Якщо кількість повних років ТС більше 15, тоді застосовується коефіцієнт 15.

Прикладом для розрахунку акцизного податку може служити ТЗ з бензиновим двигуном об’ємом 1997см3 2006 г.в .:

Ставка = 50 євро, Об'єм двигуна = 1,997, Кількість повних років = 12

50 * 1,997 * 12 = 1198,2 євро

З дня введення нових ставок акцизного податку, на період 90 днів введена знижка (преференція) в розмірі 50% від суми акцизного податку. В даному прикладі, розмір акцизного податку з урахуванням знижки становитиме 599,1 євро. Знижку можливо застосувати тільки на перший автомобіль фізичної особи, на ім’я якого відбувається митне оформлення.

ПДВ становить 20% від суми значень митної вартості, мита і акцизного податку.

Згідно з перехідними положеннями Митного кодексу України та з тимчасовим порядком, для автомобілів які перебувають на території України в режимі тимчасового ввезення або транзиту з порушенням умов даних режимів, завершення митного оформлення можливо при умови сплати митних платежів та добровільної сплати грошового внеску в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів.

Оплата митних платежів і добровільного внеску відбувається через внесення грошових коштів на розрахунковий рахунок територіального митного органу. Список територіальних митних органів та їх реквізити можна знайти на сайті ДФС.Наші послуги